Śnieżka - obowiązkowy przystanek w Karkonoszach

Śnieżka (1602 m n.p.m.) - szczyt zwany Królową Karkonoszy. Po dłuższej wędrówce na górze czeka na nas odpoczynek z piękną panoramą gór i wizyta w Obserwatorium Meteorologicznym.
Co ciekawe, od 1993 roku, kiedy to doszło do podzielenia Czechosłowacji, Śnieżka stała się najwyższym szczytem Czech, a pokrywająca się z granicą Gminy Karpacz granica państwowa przebiega przez środek Śnieżki. Na szczycie znajdują się Obserwatorium Meteorologiczne oraz restauracja.
Z Karpacza na Śnieżkę można dojść kilkoma szlakami. Zdecydowanie najciekawszym jest podejście niebieskim, który prowadzi z Karpacza Górnego przez Polanę, Kocioł Małego Stawu, przechodzi obok schronisk „Samotnia” i „Strzecha Akademicka”. Warto zwrócić uwagę również na podejście szlakiem czerwonym wiodącym przez Kocioł Łomniczki. Można tam się dostać również Czarnym Grzbietem po wcześniejszym pokonaniu Sowiej Doliny. Najbardziej monotonne i z mocno ograniczonymi widokami jest równocześnie najkrótsze podejście „Śląską Drogą” przez Biały Jar i Kopę. Do Białego Jaru jest dość stromo, dopiero po jego minięciu i dotarciu do Równi pod Śnieżką można zachwycić się panoramą Karkonoszy.
Szczegółowy opis szlaków można znaleźć m.in. na http://www.e-gory.com/opisy.php?opis=208 lub http://www.szlaki.net.pl/karkonosze.php.
Trudy wędrówki wynagradzają widoki, które można podziwiać zarówno podczas jej trwania jak i po zdobyciu szczytu. Przy idealnej pogodzie widoczność przekracza nawet 200 km, więc jest szansa na wypatrzenie nawet Wrocławia. 
Planując podejście na Śnieżkę warto pamiętać, iż na szczycie nie ma schroniska, w którym można byłoby się schronić lub przenocować. Bezpieczną przystań znajdziemy najbliżej w Domu Śląskim (http://www.domslaski.pl/), Strzesze Akademickiej (http://www.strzecha-akademicka.pl/) lub Samotni (http://www.samotnia.com.pl/). Nocleg znajdziemy również u naszych sąsiadów w Lucni Bouda (http://www.lucnibouda.cz/pl/ubytovani/cennik/) oraz w Jelence (http://jelenka.eu/).

Działające na Śnieżce Obserwatorium Meteorologiczne jest jednym z dwóch polskich obserwatoriów IMGW, które po włączeniu do światowego systemu stacji wysokogórskich jest zobowiązane przez Międzynarodową Organizację Meteorologiczną (WMO) do prowadzenia nieprzerwanych obserwacji. Działalność obserwatorium została zagrożona w marcu 2009 roku. Głośne trzaski i pęknięcia ściany w górnym dysku, poprzedzone niewielkim wstrząsem doprowadziły 16 marca do katastrofy budowlanej. Poważnie uszkodzona została stalowa konstrukcja podtrzymująca górny dysk oraz jego obudowa na 2/3 obwodu. W trakcie ponad półrocznych prac remontowych nieprzerwanie prowadzono obserwacje meteorologiczne. Odbudowę obiektu zakończono już w październiku 2009.

Śnieżka w głównej mierze zbudowana jest ze skał metamorficznych (hornfelsów), ale jej podstawę od zachodniej strony stanowi mniej trwały granit. Jej charakterystyczny, wynikający z budowy kształt, często wywoływał błędne opinie, iż jest ona wygasłym wulkanem. Średnia roczna temperatura waha się w pobliżu 0°C, w najcieplejszym miesiącu jest to około 10,6°C. Rekord ciepła dla tego miejsca do 24,5°C. Stąd też śnieg można spotkać tu już od października nawet do maja. Panujące w okolicy warunki meteorologiczne przyczyniły się do powstania na niższych wysokościach roślinności alpejskiej. Najbardziej charakterystycznymi elementami przypisanymi do tego szczytu są częste zamglenia (przekraczające 300 dni w roku) oraz huraganowe wiatry, których prędkość przekracza 80 m/s.Oprócz zachwycających widoków na panoramę Karkonoszy ze Śnieżki można oglądać rzadko spotykane zjawiska meteorologiczne, m.in. ognie św. Elma czy widmo Brockenu.
Przed wyruszeniem na wędrówkę warto zasięgnąć informacji o prognozie pogody na najbliższe godziny i na wszelki wypadek wziąć do plecaka coś ciepłego do ubrania.

Artykuły powiązaneZobacz również pełną informację o Śnieżka

strona czytana

POLECAMY NOCLEGI
Willa pod Brzeźnikiem


więcej na www
Willa Skała

Zapraszamy do nowego obiektu Nowoczesna Willa
więcej na www


Miejsce na twoją reklamę.
Zadzwoń zapytaj tel.
75 64 19 919