Historia narciarstwa w Karpaczu

Narty w Karpaczu - początki

Wielka przygoda z nartami w Karkonoszach ma swój początek w końcu XIX wieku, kiedy to mieszkaniec Cieplic wyruszył na deskach Koralową Ścieżką do Jagniątkowa, a po kilku latach na Śnieżkę. Swoje wrażenia i spostrzeżenia opisał w podręczniku jazdy na nartach.
W samym Karpaczu narty pojawiły się w 1894 roku, były to narty norweskie, które zainspirowały miejscowego stolarza do wykonania kolejnych dwóch par.
W 1903 roku narty zaczęto tu produkować w dużych ilościach, a coraz większa popularność tego sportu stała się przyczynkiem do założenia klubu narciarskiego. Niedługo później odbyły się pierwsze zawody dla młodzieży, a następnie dla chętnych z innych miast.
Przełomem w organizacji poważnych zawodów narciarskich było wybudowanie skoczni narciarskiej . Pierwszą drewnianą skocznię wybudowali Niemcy w 1913 roku, odbyło się na niej wiele zawodów. W 1946 roku wielokrotny medalista i olimpijczyk Stanisław Marusarz doprowadził do jej przebudowy. Pierwszy skok oddał sam, podczas pierwszych zawodów na „nowej” skoczni (zawody te wygrał). Przez lata organizowano tu mnóstwo zawodów o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Skakali juniorzy, amatorzy, zawodowcy, jednak obiekt nie był wystarczająco stabilny i zawalił się po wichurze w latach 70. XX wieku. W 2000 roku skocznię zmodernizowano, a punkt konstrukcyjny przesunięto na 85 metrów. Skocznia otrzymała imię Stanisława Marusarza. Rok później odbyły się tu Mistrzostwa Świata Juniorów, a w 2004 Mistrzostwa Polski, których zwycięzcą został Adam Małysz. Dziś organizuje się tu skoki na bungee i zjazdy na linach, a sama skocznia stała się punktem widokowym. W centrum Karpacza stoi także nieużywana skocznia Karpatka o punkcie konstrukcyjnym K35. Pomimo częściowego odnowienia w 2003 roku, nie była używana zbyt często i zaczęła popadać w ruinę.

Historię narciarstwa w Karpaczu najlepiej obrazują wystawy w Muzeum Sportu i Turystyki. Zobaczymy tu starodawne narty i wiązania z XIX i XX wieku, kijki narciarskie (np. z bambusa) i rakiety snieżne. Dowiemy się również wielu ciekawych rzeczy związanych z rozwojem sportów zimowych w tej części Karkonoszy.

rlinek karpacz
Artykuły powiązane

strona czytana

POLECAMY NOCLEGI
Willa Skała

Zapraszamy do nowego obiektu Nowoczesna Willa
więcej na www
Willa pod Brzeźnikiem


więcej na www


Miejsce na twoją reklamę.
Zadzwoń zapytaj tel.
75 64 19 919