Kapliczka św. Wawrzyńca na Śnieżce

opis, galeria oraz komentarze użytkowników

Nazwa:
Kapliczka św. Wawrzyńca na Śnieżce
Barokowa kapliczka na szczycie Śnieżki
Odległość:
od Karpacz
~3.03 km
GPS:
50°44'9.65"N  15°44'23.215"E
 
50.736014  15.739782
Kategoria:
kościół
OPIS ATRAKCJI
Budowa barokowej kapliczki rozpoczęła się w 1655 roku, wzniesiono ją na polecenie Krzysztofa Schaffgotscha. Wewnątrz ustawiono skromny ołtarzyk, a od roku 1807 roku trwały tu regularne nabożeństwa, które przyciągały coraz więcej wiernych. Z czasem pielgrzymki przekształciły się w wędrówki typowo turystyczne co sprawiło, że kapliczka stała się małym schroniskiem. Kilkadziesiąt lat później obiekt odremontowano i wznowiono nabożeństwa. Dziś można w niej podziwiać granitowy ołtarz i figurki św. Wawrzyńca, św. Wojciecha oraz Matki Bożej. Kapliczka jest miejscem spotkań ludzi gór. 10 sierpnia każdego roku obchodzone jest tu święto przewodników sudeckich, w którym udział biorą także ratownicy GOPR, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz pracownicy KPN.

Ciekawostki

Ta skromna świątynia stała się celem pielgrzymek ludzi związanych z górami. Pomysł pojawił się w 1981 roku. Pierwotnie miało być to święto przewodników sudeckich, jednak z czasem przyłączyli się do niego ratownicy GOPR, Służby Straży Granicznej i Karkonoskiego Parku Narodowego oraz członkowie podobnych organizacji z Czech. Na szczycie Śnieżki spotykają się oni 10 sierpnia każdego roku. W samo południe odprawiana jest msza święta prowadzona w trzech językach - polskim, czeskim i niemieckim. Uroczystości przenoszą się potem do Kotła Łomniczki, gdzie znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. W święcie coraz częściej uczestniczą także turyści, którzy chcą upamiętnić ofiary Karkonoszy.

Święty Wawrzyniec żył w III wieku naszej ery. Był diakonem i męczennikiem pochodzącym prawdopodobnie z Hiszpanii. Zginął męczeńską śmiercią spalony na rozżarzonej kracie po tym, jak rozdał kościelne bogactwa rzymskiej biedocie. Stało się to 10 sierpnia. Św. Wawrzyniec był od tego czasu czczony jako patron ubogich, bibliotekarzy czy studentów. W Karkonoszach czcili go hutnicy, górnicy, poszukiwacze skarbów i minerałów. Św. Wawrzyniec jest patronem Sudeckiego Bractwa Walońskiego.

Budowa kapliczki na Śnieżce znacznie przyczyniła się do rozwoju turystyki w Karkonoszach. Początkowo przybywali do niej głównie pielgrzymi, a dopiero potem turyści przemierzający góry.

Szlaki do kapliczki:

- szlak czarny z dolnej stacji wyciągu na Kopę, najpierw trzeba pokonać długie i strome podejście do Białego Jaru, od Domu Śląskiego wchodzimy na Śnieżkę. Zimą szlak bywa oblodzony. Czas przejścia - ok. 2 godzin, można go skrócić o ponad połowę wjeżdżając wyciągiem na Kopę

- szlak czerwony od Orlinka przez Schronisko nad Łomniczką. Jest dużo łatwiejszy od czarnego. Najpierw idziemy do Domu Śląskiego, mijamy Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór i stamtąd na szczyt. Czas przejścia - ok. 2 godzin.
GALERIA UŻYTKOWNIKÓW
Śnieżka i Kaplica św. Wawrzyńca na starej pocztówce
Kapliczka św. Wawrzyńca na Śnieżce Kapliczka św. Wawrzyńca na Śnieżce
kaplica św. Wawrzyńca
ARTYKUŁY
Historia kapliczki św. Wawrzyńca na Śnieżce
NA MAPIE
KOMENTARZE
Imię lub nick

Wpisz treść komentarza

Położenie
Cena / jakość
Wrażenia końcowe
Atrakcyjność dla dzieci

« Pytanie kontrolne


Pola oznaczone (*) są wymagane. Komentarze skrajnie obraźliwe nie będą zamieszczane.
POLECAMY NOCLEGI
Willa Skała

Zapraszamy do nowego obiektu Nowoczesna Willa
więcej na www
Willa ANNA

WYPOCZYNEK W ATRAKCYJNEJ CENIE !! ZADZWOŃ I SPRAWDŹ!!!
więcej na www


Miejsce na twoją reklamę.
Zadzwoń zapytaj tel.
75 64 19 919