Dziki Wodospad w Karpaczu

Każdy kto marzy o chwili wyciszenia i odpoczynku na łonie natury powinien odwiedzić Dziki Wodospad. Usytuowany w pobliżu dolnej stacji linowej na Kopę jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w tej okolicy.

Multimedia

Bardzo malowniczy wodospad zaskakuje swym wyglądem o każdej porze roku. W upalne dni daje upragnione ochłodzenie, a widok wody spadającej z wysokości kilku metrów jest idealnym obrazkiem na zdjęcia. Przy większych mrozach natomiast tworzą się efektowne lodowe nawisy mieniące się w słońcu.  Dziki Wodospad w Karpaczu jest w rzeczywistości zaporą powstałą na rzece Łomnicy. Źródła Łomnicy znajdują się na wysokości 1407m n.p.m. (obszar źródliskowy to Wielki i Mały Staw). Rzeka w swym górnym biegu pokonuje różnicę wzniesień o wysokości 927 metrów.

Duży spadek, którym przepływa, kształtuje jej naturalną dzikość i nieprzewidywalność. Na przestrzeni wieków mieszkańcy Karpacza i okolic (a nawet większej części Kotliny Jeleniogórskiej) mogli się o tym wielokrotnie przekonać. Duże oberwanie chmury w górach potrafiło momentalnie zamienić tę w sumie krótką, bo 19 km rzekę, w niosącą pogrom wielką falę, pełną powyrywanych drzew, kamieni, a zimą kry. Do najczęściej wspominanych przez historyków wydarzeń można zaliczyć oberwanie chmury w 1816 r., zejście potężnej lawiny do Wielkiego Stawu w roku 1844, czy szczególnie tragiczną powódź w roku 1897, kiedy to po raz kolejny Łomnica spustoszyła okolicę. Po tym ostatnim pokazie niszczycielskiej siły władze Karpacza postanowiły poskromić „złośnicę” i wybudować specjalną zaporę. Rozpoczęte w 1910 roku prace zostały zakończone pięć lat później. Od tej chwili zapora skutecznie chroni zarówno mieszkańców Karpacza, jak i Kotliny Jeleniogórskiej. Obecnie Dziki Wodospad jest jedną z bardziej uznanych atrakcji Karpacza, położony jest nieopodal ulicy Olimpijskiej, w pobliżu dolnej stacji wyciągu na Kopę.
Artykuły powiązane
  Zobacz również pełną informację o Dziki Wodospad

  strona czytana

  POLECAMY NOCLEGI
  Dom w Karkonoszach

  Zapraszamy na ferie!!!
  więcej na www
  "CHATA NA SKALE"

  Słoneczne pokoje z łazienkami w centrum Karpacza z widokiem na góry
  więcej na www


  Miejsce na twoją reklamę.
  Zadzwoń zapytaj tel.
  75 64 19 919