Śnieżka - obowiązkowy przystanek w Karkonoszach

Śnieżka (1602 m n.p.m.) - szczyt zwany Królową Karkonoszy. Po dłuższej wędrówce na górze czeka na nas odpoczynek z piękną panoramą gór i wizyta w Obserwatorium Meteorologicznym.
Co ciekawe, od 1993 roku, kiedy to doszło do podzielenia Czechosłowacji, Śnieżka stała się najwyższym szczytem Czech, a pokrywająca się z granicą Gminy Karpacz granica państwowa przebiega przez środek Śnieżki. Na szczycie znajdują się Obserwatorium Meteorologiczne oraz restauracja.
Z Karpacza na Śnieżkę można dojść kilkoma szlakami. Zdecydowanie najciekawszym jest podejście niebieskim, który prowadzi z Karpacza Górnego przez Polanę, Kocioł Małego Stawu, przechodzi obok schronisk „Samotnia” i „Strzecha Akademicka”. Warto zwrócić uwagę również na podejście szlakiem czerwonym wiodącym przez Kocioł Łomniczki. Można tam się dostać również Czarnym Grzbietem po wcześniejszym pokonaniu Sowiej Doliny. Najbardziej monotonne i z mocno ograniczonymi widokami jest równocześnie najkrótsze podejście „Śląską Drogą” przez Biały Jar i Kopę. Do Białego Jaru jest dość stromo, dopiero po jego minięciu i dotarciu do Równi pod Śnieżką można zachwycić się panoramą Karkonoszy.
Szczegółowy opis szlaków można znaleźć m.in. na http://www.e-gory.com/opisy.php?opis=208 lub http://www.szlaki.net.pl/karkonosze.php.
Trudy wędrówki wynagradzają widoki, które można podziwiać zarówno podczas jej trwania jak i po zdobyciu szczytu. Przy idealnej pogodzie widoczność przekracza nawet 200 km, więc jest szansa na wypatrzenie nawet Wrocławia. 
Planując podejście na Śnieżkę warto pamiętać, iż na szczycie nie ma schroniska, w którym można byłoby się schronić lub przenocować. Bezpieczną przystań znajdziemy najbliżej w Domu Śląskim (http://www.domslaski.pl/), Strzesze Akademickiej (http://www.strzecha-akademicka.pl/) lub Samotni (http://www.samotnia.com.pl/). Nocleg znajdziemy również u naszych sąsiadów w Lucni Bouda (http://www.lucnibouda.cz/pl/ubytovani/cennik/) oraz w Jelence (http://jelenka.eu/).

Działające na Śnieżce Obserwatorium Meteorologiczne jest jednym z dwóch polskich obserwatoriów IMGW, które po włączeniu do światowego systemu stacji wysokogórskich jest zobowiązane przez Międzynarodową Organizację Meteorologiczną (WMO) do prowadzenia nieprzerwanych obserwacji. Działalność obserwatorium została zagrożona w marcu 2009 roku. Głośne trzaski i pęknięcia ściany w górnym dysku, poprzedzone niewielkim wstrząsem doprowadziły 16 marca do katastrofy budowlanej. Poważnie uszkodzona została stalowa konstrukcja podtrzymująca górny dysk oraz jego obudowa na 2/3 obwodu. W trakcie ponad półrocznych prac remontowych nieprzerwanie prowadzono obserwacje meteorologiczne. Odbudowę obiektu zakończono już w październiku 2009.

Śnieżka w głównej mierze zbudowana jest ze skał metamorficznych (hornfelsów), ale jej podstawę od zachodniej strony stanowi mniej trwały granit. Jej charakterystyczny, wynikający z budowy kształt, często wywoływał błędne opinie, iż jest ona wygasłym wulkanem. Średnia roczna temperatura waha się w pobliżu 0°C, w najcieplejszym miesiącu jest to około 10,6°C. Rekord ciepła dla tego miejsca do 24,5°C. Stąd też śnieg można spotkać tu już od października nawet do maja. Panujące w okolicy warunki meteorologiczne przyczyniły się do powstania na niższych wysokościach roślinności alpejskiej. Najbardziej charakterystycznymi elementami przypisanymi do tego szczytu są częste zamglenia (przekraczające 300 dni w roku) oraz huraganowe wiatry, których prędkość przekracza 80 m/s.Oprócz zachwycających widoków na panoramę Karkonoszy ze Śnieżki można oglądać rzadko spotykane zjawiska meteorologiczne, m.in. ognie św. Elma czy widmo Brockenu.
Przed wyruszeniem na wędrówkę warto zasięgnąć informacji o prognozie pogody na najbliższe godziny i na wszelki wypadek wziąć do plecaka coś ciepłego do ubrania.

Artykuły powiązaneZobacz również pełną informację o Śnieżka

strona czytana

POLECAMY NOCLEGI
Willa ANNA

WYPOCZYNEK W ATRAKCYJNEJ CENIE !! ZADZWOŃ I SPRAWDŹ!!!
więcej na www
Willa Skała

Zapraszamy do nowego obiektu Nowoczesna Willa
więcej na www


Miejsce na twoją reklamę.
Zadzwoń zapytaj tel.
75 64 19 919